Baza klientów operatorów komórkowych w 2 kwartale 2009

Pół roku 2009 za nami. Niektórzy operatorzy sieci komórkowych przedstawiają w związku z tym swoje sprawozdania finansowe i wyniki za II kwartał 2009. Sprawdźmy, zatem jak wygląda aktualna sytuacja na rynku operatorów gsm. Czy operator Plus stracił pozycję lidera?. Mogło się tak stać po tym jak zmienił on regulamin i Play „informował” w swoich spotach reklamowych klientów, że Ci mogą rozwiązać umowę z operatorem zmieniającym regulamin bez konsekwencji (pisaliśmy o tym w tej wiadomości).

W zestawieniu zamieszono poprzedni kwartał i 2 kwartał 2008 roku (rok temu), dane podano w milionach (np:13,409 to 13,409 mln klientów). Jak widać na przedstawionych obrazkach Plus`owi udało się mimo wszystko utrzymać pozycję lidera, ale zanotował też największy spadek liczby klientów w porównaniu z 1 kwartałem 2009. Widać skutki kampanii reklamowej Play`a w postaci odpływu 111 tysięcy klientów. W zestawieniu brakuje 4 operatora sieci komórkowych Play. Operator ten poinformował, że nie poda swoich wyników finansowych i operacyjnych za drugi kwartał 2009 r. Mało tego operator ten jest jedynym operatorem z czterech na polskim rynku, który nie komunikuje cyklicznie swoich kwartalnych danych, tylko zestawienia roczne, ewentualnie jakieś skrawki informacji (na przykład ilu pozyskał klientów prepaid w danym kwartale). Według nieoficjalnych informacji, Play jest bliski osiągnięcia bazy trzech milionów klientów. Taka liczba była określona w prognozach tego operatora na rok 2009. Wszystko wskazuje na to, że Play jest bardzo blisko zrealizowania tej prognozy. Pomimo to rzecznik operatora, Marcin Gruszka nie chciał potwierdzić tych informacji.

Baza klientów nie jest jednak wymiernym wskaźnikiem, w jakiej kondycji jest dany operator. Operatorzy komórkowi zwykli zawyżać swoje dane licząc karty SIM, które są już prawie nieaktywne i które od dłuższego czasu nie generują żadnego ruchu (na przykład na szybko zakupione startery). Ważniejszym wskaźnikiem jest przychód danego operatora. Im więcej aktywnie wykorzystywanych kart SIM, tym większy przychód. Niestety nie wszyscy operatorzy ujawniają na bieżąco dane dotyczące przychodów. Swoje wyniki finansowe udostępniła na przykład Era ( Polska Telefonia Cyfrowa) i Orange ( PTK Centertel), natomiast Plus (Polkomtel) ograniczył dane tylko do podania liczby aktywnych kart SIM nie wspominając w ogóle o wynikach finansowych. Aby je poznać przyjdzie nam prawdopodobnie zaczekać do końca roku, gdzie również powinno pojawić się sprawozdanie od Play oraz operatorów wirtualnych a może nawet i nowego operatora komórkowego wRodzinie.

2 komentarze

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*