Czy Plus będzie próbował gonić Orange w technologii CMDA.

W ostatnim czasie w sieci aż huczy od doniesień o tym, że Polkomtel S.A (Plus), nabył 100% udziału w spółce Nordisk Polska. W tym przypadku raczej nie chodzi o pozyskanie firmy a częstotliwości, która ten operator posiada. Jest to częstotliwość 420 MHz, na której można zbudować sieć CDMA.

Aktualnie operator Nordisk korzysta z tej technologii i świadczy usługę CDMA2000 w Polsce na niewielkim obszarze. Firma ma pozwolenie na budowę 95 stacji bazowych w całej Polsce. Po przejęciu firmy przez Polkomtela można wykorzystać maszty zbudowane przez tego operatora, nie wspominając o tym, że firma ta dysponuje o wiele większym potencjałem i budowa sieci CDMA podobnej do tej świadczonej przez operatora Orange jest bardzo prawdopodobna.

Według rzecznika prasowego Orange, Pana Wojciecha Jabczyńskiego, taki ruch to dobry pomysł ze strony konkurencji:

„Plus nie chce być gorszy i aby dalej móc chwalić się, co najmniej podobnym zasięgiem jak my, musi trochę podgonić. Taka rywalizacja jest bardzo dobra, bo korzystają na tym wszyscy klienci. Tym bardziej, że chodzi o mieszkańców wsi i miasteczek, gdzie dostęp do Internetu bywa towarem równie deficytowym, jak częstotliwość, po której jest dostarczany”

Do tej pory Orange swoja technologia pokrył 70 % obszaru Polski, do końca roku ma być 90 %. Operator ten ma ponad rok wyprzedzenia nad Plus`em, który nawet nie rozpoczął, negocjacji w kwestii dostarczania urządzeń i sprzętu (maszty to nie wszystko trzeba je doposażyć). To zajmie czas i w takiej sytuacji może się okazać, że jest już, za póżno. Nowe, szybsze technologie typu LTE będą zdobywać rynek, Orange będzie miało przewagę i nie będzie już wymaganych inwestycji tego operatora, jak pokryją zasięgiem Polskę. Pomimo to operatorów nigdy za dużo, na bardziej konkurencyjnym rynku zawsze zyskują klienci.

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*