Internet satelitarny od Telekomunikacji Polskiej.

Od września w Telekomunikacji Polskiej można zakupić stały dostęp do Internetu świadczony drogą satelitarną. Dzięki tej technologii możliwe jest świadczenie usługi praktycznie w całej Polsce, nawet tam, gdzie do dziś nie mogą świadczyć usługi operatorzy mobilni, ani nawet Orange ze swoja usługą Orange Freedom Pro, która pokrywa 71 % obszaru polski.

Nowa usługa Telekomunikacji Polskiej jest świadczona we współpracy z partnerem technologicznym SES Astra S.A, który dostarcza usługę, oraz z firmą Newtec, która jest odpowiedzialna za dostarczenie sprzętu. Z racji tego, że usługa jest świadczona droga satelitarną, w teorii pokrywa 100% obszaru polski i stanowi uzupełnienie oferty internetowej TP. Pokrycie obszaru polski wynosi teoretycznie 100%, ponieważ aby móc korzystać z usługi należy znajdować się w zasięgu satelity ASTRA, należy upewnić się, czy instalacja anteny nie narusza lokalnych procedur administracyjnych i czy można ją skierować w odpowiedni punkt na niebie.

Dotychczasowa oferta Grupy TP pokrywała obszar polski następująco:

Zasięg ADSL (ok. 70%) kolorem czerwonym zaznaczono zasięg usługi TV, pomarańczowym samej usługi ADSL, kolor szary to brak możliwości ADSL, zielony to kompleksy leśne a niebieski zbiorniki wodne.

Zasięg CDMA (na żółto) oraz UMTS (pomarańczowo) na dzień 30.06.2009 – około 71 % obszaru polski.

Usługa Internetu satelitarnego będzie świadczona w trzech wariantach:
Download/Upload
-512/96 kb/s
-1024/128 kb/s
-2048/128 kb/s.

Zestaw instalacyjny będzie składał się z:
-antena satelitarna średnicy 79 cm
-interaktywny konwerter dwukierunkowy
-modem
-okablowanie
-narzędzie do ustawienia anteny (Point&Play).

Największą wadą nowej technologii jest niewątpliwie cena. Za opcje 512 kb/s przyjdzie zapłacić 149 zł miesięcznie, za opcje 1024 kb/s cena wyniesie 199zł a za opcje 2048 kb/s, 349 zł (wszystkie ceny w umowach na czas nieokreślony – jeszcze nie ma informacji o promocjach i umowach terminowych). Cena jest duża, ale na tle konkurencji nie wypada tak źle, na przykład operator, SkyConnect (który również świadczy usługę w tej technologii satelitarnej) w umowie na 12 miesięcy za opcje 512 kb/s liczy sobie 239 zł miesięcznie, za 1024 kb/s, 289 zł a za 2048 kb/s, 429zł.
Oprócz wysokiego miesięcznego abonamentu za usługę, należy również ponieść duże opłaty za aktywację usługi oraz za zestaw sprzętowy. Aktywacja usługi w TP kosztuje 122 zł natomiast zestaw instalacyjny 1599 zł. Przy zakupie usługi w salonie TP można od razu złożyć wniosek o ofertę kredytową. TP ma podpisaną umowę z Lukas Bankiem, dzięki czemu można rozłożyć opłatę za zestaw instalacyjny na 10 rat z oprocentowaniem 1% miesięcznie.

Wprowadzając usługę do oferty, grupa TP chce umocnić pozycje lidera dostawcy usług szerokopasmowych. Nie da się ukryć, że oferta tej grupy jest najbardziej rozbudowana. Mogą oni świadczyć usługę dostępu do Internetu w technologii mobilnej, kablowej i w dostępie satelitarnym.

7 komentarzy

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*