Multimedia – kolejny gracz z prędkością powyżej 100 MB/s.

Ostatnio pisaliśmy o tym, że UPC rozpoczęła świadczenie usługi dostępu do Internetu z prędkością 120 Mb/s. Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź konkurencji. Firma Multimedia zapowiedziała, że przy współpracy z firmą Vector ma zamiar zaoferować Internet, którego prędkość przekroczy 100 Mb/s. Usługa będzie świadczona w standardzie DOCSIS 3.0 z wykorzystaniem kontrolera CMTS ARRAS C4.

Multimedia to firma znana jako dostawca usług cyfrowej telewizji kablowej z usługą video na żądanie, Internetu oraz telefonu stacjonarnego (usługa Triple Play). Prędkość przekraczająca 100 Mb/s ma być możliwa dzięki wykorzystaniu technologii CMTS ARRIS C4. Technologia ta jest zgodna ze standardem DOCSIS/EuroDOCSIS 3.0. Standard EuroDOCSIS 3.0 jest również wykorzystywany przez UPC do świadczenia ich najszybszej usługi.

Dyrektor Departamentu Planowania i Rozwoju Sieci w Multimedia Polska, Pan Jacek Głaz uważa, że:

„System szybkiej transmisji danych standardu DOCSIS 3.0 I-CMTS zyskał uznanie wśród operatorów, świadczących usługi telewizji, telefonii i Internetu. Realizacja dostaw CMTS ARRIS C4 do Multimedia Polska to już kolejne tego typu wdrożenie w Polsce, co potwierdza rosnące zainteresowanie technologią DOCSIS 3.0”.

Ponadto przedstawiciele firm Multimedia i Vector uważają, że:

„Wdrożenie systemu transmisji danych standardu DOCSIS 3.0 i CMTS umożliwia nam świadczenie usługi dostępu do Internetu o szybkości powyżej 100 Mb/s. Wdrożenie DOCSIS 3.0 obniża koszty eksploatacji sieci – zmniejsza się pobór mocy, przy jednocześnie zwiększonej wydajności.”

W przeciwieństwie do UPC, które już wystartowało z usługą, nie jest znana data wdrożenia nowej usługi przez Multimedia Polska, ani cennik tej usługi. Natomiast, jeśli usługa zostanie wdrożona, to stworzy konkurencje na rynku szybkich łączy dostępowych w Polsce dla UPC, co z pewnością przedłoży się na atrakcyjniejsze ceny dla klientów. Miejmy nadzieję, że usługi Multimedia, oraz UPC będą świadczone dla większej liczby gospodarstw, niż te zlokalizowane w centrach dużych aglomeracji miejskich.

3 komentarze

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*