Operator Plus blokuje określone słowa w swojej bramce sms.

W ostatnim czasie Polski rynek telefonii komórkowej obiegła wiadomość o zaskakującym pomyśle operatora PLUS. Operator ten blokuje możliwość wysyłania ze swojej bramki smsów zawierających określone słowa. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby chodziło o wulgaryzmy, ale operator blokuje smsy, ze słowami „Orange”, „Era”, „Play”, czyli z nazwami operatorów komórkowych, za wyjątkiem oczywiście słowa „Plus”.

W przypadku użycia którejkolwiek z nazw konkurencyjnych operatorów, przy chęci wysyłki takiego smsa, pojawia się komunikat:

„Treść wiadomości zawiera niedozwolone słowa”

Rzecznik prasowy PLUS`a wyjaśnia:

„To są działania antyspamowe. Chcemy uchronić naszych klientów przed tego typu treściami. Często zdarzało się tak, że nasi klienci dostawali wiadomości o ofertach handlowych konkurencyjnych operatorów. Większość osób skarży się na to. Dlatego wprowadziliśmy system słów kluczowych, które są automatycznie blokowane. Takimi słowami są „play” i „orange”. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że blokada słowa „play” może sprawić trudności naszym klientom”

Ponad to, rzecznik poinformował, że PLUS nie może zablokować słów uznanych za obraźliwe:

„Nie możemy ingerować w to, w jaki sposób nasi klienci chcą się komunikują między sobą”.

Okazuje się, że PLUS poza nazwami konkurencyjnych operatorów blokuje słowa „wyślij sms”, „namierz mnie”, „gratulacje”, „porno”, „gargamel”, „promocja”, „promocji”, „złóżcie”, „ziom”.

Oczywiście tłumaczenie rzecznika PLUS jest dziwne, wszak bramki internetowe działają od lat i są przez wszystkich operatorów tak samo używane (również bramki innych operatorów przez PLUSa). Ponadto istnieją zasady określające przesyłanie informacji handlowej i każdy z operatorów ich przestrzega, nie jest wymagana tutaj dodatkowa inicjatywa w postaci blokad bramek. W ten sposób, dzięki działaniom PLUSa, pisząc do kogoś informację „Polacy zagrali Fair Play”, albo „mam Orange”, osoba po prostu takiej informacji nie otrzyma.

5 komentarzy

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*