Polacy pokochali telefony komórkowe.

Z ostatnich badań przeprowadzonych przez firmę Ericcson wynika, że Polacy coraz więcej rozmawiają przez telefony komórkowe, płacąc za tą usługę coraz mniej. Ponadto badania wykazują, że większość naszych rozmów to rozmowy prywatne, a nie służbowe. Firma Ericcson zbadała dokładnie, kim jest przeciętny użytkownik telefonu komórkowego zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jak się okazuje Polacy pomimo swojego ogromnego zamiłowania do telefonów komórkowych znacznie odstają od reszty świata pod względem ilości rozmów poprzez telefony komórkowe.

Polacy rozmawiają przez telefon komórkowy średnio 26 minut dziennie. Z tych 26 minut dziennie rozmowy prywatne to 17 minut (średnia na świecie wynosi 40 minut dziennie, z czego rozmowy prywatne to 26 minut). Najbardziej gadatliwi na świecie są aktualnie Włosi. Spędzają oni przy słuchawce aparatu komórkowego aż 56 minut (z czego 18 minut dziennie przeznaczonych jest na rozmowy służbowe, reszta na pogaduszki). Od Włochów nieznacznie odstają Hiszpanie 48 minut na dziennie, później są Rosjanie z czasem 45 minut dziennie. Wygląda na to, że Polacy bardzo mało czasu spędzają przy słuchawce telefonu i jest to prawda, tylko Japończycy rozmawiają krócej od nas (o 3 minuty).

czas

Jeśli chodzi o rynek gsm, to według badań największy wzrost notuje w ostatnim czasie segment klientów, którzy korzystali do tej pory z tradycyjnego telefonu stacjonarnego. Są to głównie seniorzy, a większe zainteresowanie tych osób telefonami komórkowymi jest spowodowane wysypem aparatów z dużymi przyciskami przeznaczonymi dla nich.

Dla porównania ostatnie takie badania firma Ericcson przeprowadziła w 2006 roku. Wtedy statystyczny Polak prowadził rozmowę przez telefon komórkowy tylko przez 15 minut dziennie, tego 11 minut dziennie stanowiły rozmowy prywatne. Świat również wtedy nas wyprzedzał, ze średnią rozmów 35 minut w ciągu dnia. W 2006 roku najwięcej rozmawiali przez telefon komórkowy Amerykanie (69 minut dziennie).

Taka dysproporcja pomiędzy Polska, a resztą świata nie jest w opinii specjalistów spowodowana cenami. Zakup i utrzymanie telefonu komórkowego w Polsce w stosunku do zarobków wygląda podobnie jak w innych krajach. Według specjalistów, pozostało jeszcze po prostu w świadomości Polaków przekonanie, że telefony komórkowe są drogie. Co więcej takie same wytłumaczenie ma miejsce sytuacja w Japonii. W kraju kwitnącej wiśni również panuje przekonanie, że telefony komórkowe są drogie.

Na przestrzeni 3 lat zmianie uległa kwestia rachunków telefonicznych. Pomimo tego, że rozmawiamy więcej, to płacimy mniej!. Trzy lata temu rachunek za telefon komórkowy w Polsce wynosił średnio 66 zł, dziś przy większej ilości rozmów i po inflacji, średnia suma rachunku wynosi 57 zł.
koszt

Ericcson przeprowadził badania na grupie 1 500 respondentów w wieku od 15 do 69 lat. Połowa z tych badań była wykonania za pośrednictwem ankiet internetowych, druga połowa, to badania przeprowadzone w badaniach bezpośrednich.

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*