Pozycjonowanie stron www

Tytułowe pozycjonowanie stron polega na podnoszeniu pozycji danej strony internetowej w wynikach wyszukiwania wyszukiwarek internetowych. Pozycjoner, a więc osoba zajmująca się pozycjonowaniem stron, wykonuje różnego rodzaju czynności aby witryna WWW była jak najwyżej w rezultatach wyszukiwania. Do najpopularniejszych na świecie wyszukiwarek należy oczywiście amerykański gigant – Google, który w naszym kraju opanował zdecydowaną większość rynku. W ostatnich latach obserwuje się spadek popularności rodzimych rozwiązań, które to coraz częściej decydują się na wdrażanie technologii Google. Niegdyś bardzo popularne Yahoo! natomiast, traci nieco na popularności na rzecz wyszukiwarki Bing ze stajni Microsoft.

Pozycjonowanie stron jest procesem złożonym i skomplikowanym. Na przestrzeni lat zmieniają się metody pozycjonowania stron – pojawiają się nowe rozwiązania jak m.in. systemy wymiany linków czy „blasty”, zaliczane do szeroko pojętego Black SEO – działań na ogół sprzecznych z zaleceniami Google`a. Kluczowym czynnikiem wpływającym na pozycję stron w wynikach wyszukiwania pozostają jednak linki prowadzące do pozycjonowanej strony. Im tych linków więcej i im są lepszej jakości (o tym, który link jest wartościowy w branży pozycjonowania stron trwają od zawsze spory), tym szansa na sukces jest większa.

Niezależnie od wybranych metod, istotna jest także optymalizacja strony, polegająca na modyfikowaniu kodu strony, tak aby roboty (specjalne algorytmy wyszukiwarek) mogły w odpowiedni sposób przeanalizować i zaindeksować daną witrynę internetową. Należy także pamiętać o tym, że pozycjonowanie stron to proces długotrwały, który może nie zakończyć się sukcesem. Nieodpowiednie i nieprzemyślane działania mogą spowodować duży, czasowy spadek strony w wynikach wyszukiwania (tak zwany „filtr”) czy też trwałe usunięcie witryny z indeksu – „ban”. Obecność w wynikach wyszukiwania dla wielu firm i branży to szansa na pozyskanie nowych klientów i zwiększenie zasięgu swoich usług. Warto więc pozycjonować strony, jednak trzeba robić to „z głową”.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*