Rynek telefonii komórkowej w Polsce w 2016 roku

Rynek telefonii komórkowej w dalszym ciągu się bardzo szybko rozwija. Oprócz znacznego przyrostu nowych numerów, coraz więcej klientów decyduje się na zmianę operatora gsm. Chociaż rok 2015 dobiegł już końca, w dalszym ciągu zbierane są dane dotyczące udziału poszczególnych operatorów w rynku telefonii komórkowej. Najbardziej wiarygodne badania w tej dziedzinie prowadzone są prze niezależne towarzystwa.

Udział operatorów w rynku telefonii komórkowej w 3. kwartale 2015

Na podstawie danych za 3 kwartał roku 2015 można stwierdzić, że największy udział (42,4% wszystkich numerów) w polskim rynku telefonii komórkowej posiada operator P4, czyli Play. Liczba przenoszonych i nowych numerów tego operatora w dalszym ciągu wzrasta, chociaż wzrost ten nie jest już tak dynamiczny, jak w poprzednich kwartałach.

smartfon

Trzej najstarsi, obecni na polskim rynku operatorzy telefonii komórkowej (Orange, Polkomtel i TMobile) pozostają w tyle jeśli chodzi o udział w rynku operatorów GSM. Spośród nich najwyżej uplasował się Orange, który operuje 24,4% wszystkich aktywnych numerów. Na trzecim miejscu znajduje się Polkomtel znany też jako Plus z udziałem 16,2%, a czwarte miejsce przypadło TMobile, które obsługuje 9,1% zarejestrowanych numerów.

Pozostałe 7,7% numerów telefonów komórkowych należy do klientów, którzy zdecydowali się skorzystać z niedużych, wirtualnych operatorów.

Rok 2015 będzie rekordowy pod względem ilości przenoszonych numerów telefonów. Według danych za pierwsze 9 miesięcy jak i prognoz na ostatnie 3 miesiące ubiegłego roku, najwięcej nowych użytkowników wybierze sieć P4.

Aparaty telefoniczne – Smartfony w natarciu

Pięć najważniejszych smartfonów końcówki ubiegłego roku to:

  • Miejsce piąte: LG G3 z wyświetlaczem o przekątnej 5,5cala i czterordzeniowym procesorem (4x 2,45 GHz)
  • Miejsce czwarte: Apple iPhone 6 z wyświetlaczem 4,6cala i dwurdzeniowym procesorem Apple (2×2,6GHz)
  • Miejsce trzecie: Samsung Galaxy S5 wyposażony w czterordzeniowy procesor (4 x 2,5GHz) i ma wyświetlacz o przekątnej 5,1cala w rozdzielczości HD
  • Miejsce drugie: Samsung Galaxy Note 4: Większy brat galaxy S5. Przekątna ekranu to 5,7 cala, a procesor składa się z czterech rdzeni (4 x 2,7 GHz)
  • Miejsce pierwsze: iPhone 6 Plus – wyposażony w 5,5-calowy wyświetlacz o wysokim kontraście i dużej jasności. Pracę usprawnia procesor 2x 1,39GHz.

W pierwszej piątce znalazły się aż dwa aparaty Samsunga i Apple oraz jeden marki LG. W nadchodzącym roku również Samsung i Apple zapowiadają się na głównych graczy rynku aparatów telefonicznych.

brunetka z komórką

Rynek tabletów również bardzo szybko się rozwija. W każdym kwartale przybywa użytkowników takich urządzeń przenośnych. Wśród produktów średniej i wyższej klasy najlepiej sprzedają się tablety Apple i Samsunga oraz Lenovo. Coraz większa popularnością cieszą się też nieco tańsze tablety takich producentów, jak Kruger&Matz czy Manta.

W nadchodzącym roku wzrastającą popularnością będą cieszyć się gadżety elektroniczne, kompatybilne ze smartfonami czy tabletami. Na pierwszym miejscu zdecydowanie będą smartwatche różnej klasy. Duże uznanie zamożniejszej części klientów mogą zyskać również dość ekstrawaganckie gadżety – np stacja pogody do urządzeń firmy Apple czy… dron, nad którym pracuje już amerykańska firma z nadgryzionym jabłkiem w logo.

Źródła:

http://www.telepolis.pl/artykuly/co-moze-byc-najwazniejsze-w-branzy-w-2016-roku,3,3,872.html
http://www.telepolis.pl/wiadomosci/pelny-raport-o-przenosnosci-numerow-po-3q2015,2,3,34577.html
http://www.komputerswiat.pl/testy/sprzet/smartfony/2015/01/test-20-smartfonow,20.aspx

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*