Rynek telefonii mobilnej (podział rynku).

W 2008 roku współczynnik penetracji rynku telefonii komórkowej w Polsce wyniósł 115,45 %. Trzech największych operatorów zachowało swoje udziały w rynku, najmłodszy gracz zdobył niewiele ponad 4,5% rynku.

Kwestia regulacyjna na rynku ruchomym.

Pod koniec sierpnia 2008 roku Urząd Komunikacji Elektronicznej dokonał analizy rynku telefonii mobilnej. Analiza nie wyjaśniła jednoznacznie czy rynek jest konkurencyjny. Stawki zakończeń połączeń u trzech największych operatorów wynosiły 0,3387 zł (czyli 0,09 €). Urząd zapowiada dalszą redukcję stawek, aż do 2013 roku, gdzie będą one wynosić 0,11 zł (0,03 €). Nowy operator Play i operatorzy mobilni nie podlegają reżimowi tak szybkiego obniżania stawek, UKE w ich przypadku realizuje powolną redukcję.

W przyszłości przewiduje się dalszą walkę pomiędzy operatorami o klienta, rynek jest już tak nasycony (115,45 % – 44,03 miliony aktywnych kart SIM), że zdobycie całkowicie nowego klienta jest praktycznie niemożliwe. Jedyny sposób pozyskania klienta, to przejęcie go od konkurencji. Dnia 6.07.2009 weszła w życie nowelizacja prawa telekomunikacyjnego, która wymaga od operatorów przenoszenia numerów bezpłatnie pomiędzy sieciami w 1 dzień. Pisaliśmy o tym tu. UKE już planuje kontrole, czy operatorzy wywiązują się z realizacją dyspozycji. Jak to wpłynie na podział rynku i przychody operatorów w 2009 roku?. Przekonamy się pod koniec 2009 roku.

7 komentarzy

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*