Słów parę o pozycjonowaniu stron.

Pozycjonowanie stron w przeciągu kilku lat stało się jedną z najpopularniejszych form promocji witryn internetowych w sieci. Trudno się temu dziwić, gdyż wysoka pozycja strony w wynikach wyszukiwania generuje spory ruch, co przekłada się na wzrost sprzedaży, lepszą reputację czy też lepsze statystyki strony. Na czym jednak polega pozycjonowanie stron i jak sprawić, aby moja strona była jak najwyżej w wyszukiwarce Google?

Odpowiedź nie jest prosta. Wyniki wyszukiwania są bowiem ustalane w oparciu o szereg czynników, które co jakiś czas się zmieniają. Popularny niegdyś wskaźnik Page Rank przestał na przykład oficjalnie mieć wpływ na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Trudno jednak nie zauważyć, że kluczowym elementem w SEO są linki, zaś ich zdobywanie i odpowiednie nimi zarządzanie nadal jest podstawą pozycjonowania stron.
Dużą rolę odgrywa także właściwa optymalizacja strony, co uwidacznia się na przykład przy próbie pozycjonowania long tail (na „długi ogon”) – polegającej na pozyskiwaniu jak najwięcej odwiedzin z mało popularnych, często złożonych i długich fraz. Odpowiednio zoptymalizowana witryna, z dobrym linkowaniem wewnętrznym przyniesie z całą pewnością wymierne efekty.
Na pytanie: ile zajmie pozycjonowanie mojej strony i kiedy znajdzie się ona na pierwszym miejscu, każdy dobry pozycjoner nie udzieli jasnej i pewnej odpowiedzi. SEO to bowiem bardzo złożony i skomplikowany proces, który zależy od wielu czynników, czasem niezwiązanych z naszymi działaniami. Warto powierzyć pozycjonowanie stron specjalistom, gdyż nierozważne działania mogą powodować filtr czy też ban – swoiste kary nakładane przez wyszukiwarki internetowe za niewłaściwe metody ich promocji w wynikach wyszukiwania.
Na koniec należy wspomnieć o rynku wyszukiwarek w Polsce. Króluje tu Google, które od wielu lat zajmuje ponad 90% rynku. Coraz większą popularnością cieszy się także Bing Microsoftu. Istnieją także polskie systemy wyszukiwania informacji w Internecie jednak ich popularność jest znikoma.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*