Technologia CDMA

W ostatnim czasie coraz bardziej popularna w Polsce jest technologia CDMA, która na chwile obecną jest w naszym kraju świadczona, głównie przez firmę Orange pod nazwa marki Orange Freedom Pro. Technologia CDMA ( Code Division Multiple Access) to zaawansowana technika dostępu w telefonii komórkowej. W tym artykule odpowiemy, na czym polega nowa technologia i jak działa.

Do tej pory operatorzy komórkowi świadczyli usługę bezprzewodowego dostępu do Internetu w oparciu o technologie GPRS, EDGE, UTMS, HSDPA. Dopiero od niedawna firma Orange wprowadziła do swojej oferty CDMA. Czy to dobra technologia?. Gdy spojrzymy na ramkę poniżej, gdzie porównano transfery w dostępnych technologiach w Polsce można nie być do końca przekonanym że tak jest, ale diabeł tkwi w szczegółach:

Coś, co zdecydowanie przemawia za technologią CDMA w Polsce w stosunku do innych technologii mobilnych to częstotliwość. Większość technologii GSM świadczonych jest w częstotliwości 900 MHz, 1800 MHz lub 2100 MHz. Im większa częstotliwość tym mniejszy zasięg działa usługi od nadajnika. Technologia CDMA jest świadczona w firmie Orange w częstotliwości 450 MHz. Poniżej przedstawiono poglądowy obrazek. Przypuścimy, że koło na rysunku to zasięg danej stacji bazowej, która znajduje się w jego środku ( oczywiście pomijamy przeszkody w terenie takie jak góry i lasy). Widać od razu, w czym rzecz. Usługa CDMA, może być świadczona na większym obszarze przy mniejszej liczbie nadajników.

Zalety technologii CDMA widać od razu na mapach pokrycia usługami terytorium Polski. Pomińmy na mapach najwolniejszy dostęp do Internetu taki jak GPRS i EDGE, co prawda pokrycie polski tą usługą jest duże, ale szybkość Internetu pozostawia wiele do życzenia. Weźmy w porównaniach zasięgu pod uwagę technologie, które teoretycznie pozwalają na szybszą prędkość od różnych operatorów w Polsce.

Od razu widać, że inwestycje w usługę CDMA dają firmie Orange przewagę na terenach wiejskich. Może ona świadczyć szybki dostęp do Internetu na takich terenach gdzie konkurencja może zaproponować marne parametry w technologiach GPRS i EDGE (transfer do ok.250 kbps). Plany pokrycia Polski zasięgiem technologii CDMA przedstawiają się następująco. W roku 2008 na starcie usługa pokrywała 50 % obszaru polski, do końca 2009 roku Orange planuje pokryć 80 % – 85%, natomiast na połowę 2010 roku planowane jest pokrycie 90 % obszaru polski technologią umożliwiającą dostęp do Internetu z prędkością 1 mbps w tej technologii.

Technologia CDMA wykorzystuje unikalny kod (klucz bezpośredni) po stronie nadawcy i odbiorcy, znajduje się on na umowie i na karcie R-UIM, która jest częścią zestawu instalacyjnego. Kod zapewnia bezpieczeństwo oraz poufność przesyłanych danych. Transmisja CDMA jest rozproszona, nie ma potrzeby stosować jej kodowania, ani stosować różnych kanałów częstotliwości, odfiltrowanie treści po stronie odbiorczej odbywa się na podstawie klucza. CDMA cechuje się również tym, że widmo sygnału rozproszonego jest bardzo podobne do widma sygnału szumu, przez co bardzo trudne jest do wykrycia i podsłuchu. W systemie CDMA metoda transmisji została zmieniona w porównaniu z GSM. Zamiast rywalizacji, która polegała na wyborze komórki z nadajnikiem o najsilniejszym nadawanym sygnale, w CDMA komórki współpracują ze sobą w celu zapewnienia najlepszej jakości połączenia. Mało tego istnieje również możliwość, że jedno połączenie może być równocześnie obsługiwane przez trzy komórki (czyli 3 nadajniki).

Systemy CDMA są popularne na każdym kontynencie za wyjątkiem Europy. Nie wiadomo, dlaczego rynki europejskie opierają się przed wprowadzeniem CDMA. Najbardziej prawdopodobnym jest, że z powodów wyłącznie politycznych, bo na pewno nie z technologicznych albo finansowych. Wszędzie tam, gdzie przedmiotem przetargu jest pasmo i wygrywający ma pełną swobodę w wyborze technologii, coraz częściej wybór pada na CDMA, niż na GSM. Jest to spowodowane tym, że ten system zapewnia najlepsze wykorzystanie pasma, największą pojemność i wysoką jakość świadczonych usług.

2 komentarze

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*