Technologia LTE + Internet Socjalny w Polsce.

W Urzędzie Komunikacji Elektronicznej (UKE), kończy się aktualnie czas na składanie ofert do przetargu na częstotliwość radiową 2,6 GHz. Jest to bardzo atrakcyjna częstotliwość, ponieważ można dzięki niej budować sieć radiową, która umożliwia świadczenie dostępu do Internetu z bardzo szybką prędkością transmisji na poziomie 150 Mbit/s. Jest to technologia znana jako LTE. Pomimo tego przetarg nie cieszy się dużym zainteresowaniem, dlaczego?.

Na początku należy odpowiedzieć na pytanie, co to jest technologia LTE. LTE (skrót od ang. Long Term Evolution) jest to nazwa sieci mobilnej, która jest obecnie w fazie testów i ma zastąpić sieć 3G. Technologia ta ma przewyższać obecne systemy WCDMA, HSPA i CDMA. Aktualnie systemy Ericssona, które są systemami testowymi umożliwiają transmisje z prędkością 150 Mbit/s w kierunku do abonenta, dla porównania najszybszy obecnie standard dostępny u każdego operatora w Polsce HSPA, umożliwia transfer z prędkością ponad dziesięć razy wolniejszą od LTE. Niemniej jednak technologia ta ma również swoje wady. Najważniejszą z nich jest to, że technologia dalej jest w fazie testów, co przekłada się na brak rynkowych doświadczeń oraz duże ceny urządzeń wchodzących w skład infrastruktury.

Technologię LTE bardzo promuje jednak Unia Europejska, która w ostatnim czasie ogłosiła, że dofinansuje badania związane z rozwojem tej technologii. Dofinansowanie ma wynieść 18 milionów euro.

Natomiast w Polsce sytuacja przedstawia się następująco. Operatorzy maja jeszcze około tygodnia na złożenie oferty biorącej udział w przetargu. Na chwilę obecną do urzędu wpłynęły tylko dwa wnioski o wyjaśnienie treści dokumentacji przetargowej. Zniechęcenie wśród operatorów wynika z tego, że UKE chce upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu. UKE zaznacza, że zwycięzca przetargu ma obowiązek udostępnić 20% pasma radiowego, (za które będzie płacił) na świadczenie usługi Internetu Socjalnego, którego koncepcję UKE chce przy okazji zrealizować

Internetem socjalnym, w zamyśle ma być dostęp, którego prędkość ma nie przekraczać 144 kbit/s. Ponadto usługa ma być limitowania czasowo i ma być świadczona nieodpłatnie.

3 komentarze

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*