Technologia VDSL2 od Telekomunikacji Polskiej

Telekomunikacja Polska z końcem sierpnia uruchomiła pierwszą w całej grupie France Telecom testową linię VDSL2 u klienta indywidualnego. Technologia VDSL2 pozwoli Telekomunikacji Polskiej na oferowanie jednej z najszybszych w Polsce usług szerokopasmowego dostępu do Internetu. Prędkość będzie dochodzić nawet do 50 Mb/s i to przy jednoczesnym korzystaniu z telewizji w rozdzielczości HD.

Technologia VDSL2 pozwoli TP na zaoferowanie znacznie lepszego pakietu usług od konkurencji, oferującej dzisiaj usługi na bazie technologii DOCSIS 2.0, czy też dedykowanych sieci Ethernetowych.
Podstawową przewagą jaką daje VDSL jest możliwość świadczenia usług nawet na istniejącej sieci miedzianej, bez konieczności kładzenia drogich kabli światłowodowych, oraz na urządzeniach IP DSLAM instalowanych obecnie przez TP , co w przypadku decyzji o komercyjnym zaoferowaniu usługi, pozwoli na błyskawiczne zapewnienie dostępu dla stosunkowo dużej liczby abonentów. Wynika to z faktu, że technika VDSL2 działa analogicznie do powszechnie wdrożonej w Telekomunikacji Polskiej techniki ADSL2/2+, na której obecnie realizowana jest np. Neostrada czy usługa tv. W odróżnieniu od ADSL2/2+, VDSL2 wymaga jednak stosowania znacznie krótszych kabli miedzianych (mniejsza tłumienność linii), podczas transmisji danych wykorzystane jest szersze pasmo transmisyjne skrętki miedzianej, co przekłada się na istotny wzrost przepływności.

Według planów Telekomunikacji Polskiej do końca października 2009 roku kilkudziesięciu abonentów TP weźmie udział w pilotażu technicznym usługi VDSL2, celem tego pilotażu jest określenie potencjału sprzedażowego, jaki ta technologia może przynieść TP.
Telekomunikacja Polska jest pionierem wdrożenia VDSL2 w całej Grupie France Telecom. Dzięki doświadczeniu zdobytemu przez ekspertów z TP w niedalekiej przyszłości VDSL2 może zostać wdrożony w innych krajach w których działa Grupa FT.

2 komentarze

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*