Telefon komórkowy dla starszych osób

Niewątpliwie największym operatorem, z którego usług korzystają seniorzy (osoby starsze) jest Telekomunikacja Polska. I nie jest to spowodowane ofertą operatora, lub zniżkami dla osób starszych, ale faktem, że ta część klientów nie potrafi sobie poradzić z bardziej skomplikowanymi telefonami komórkowymi. Starsi ludzie boją się korzystać z najnowszych technicznych rozwiązań, mówiąc, że to nie dla nich. Zauważyli to producenci telefonów, którzy coraz częściej mają w swojej ofercie aparat przeznaczony dla starszych osób.

Maxcom
Ostatnio temat telefonu komórkowego dla starszych osób jest w Polsce na czasie z powodu wejścia na polski rynek nowego operatora telefonii komórkowej wRodzinie. Operator ten kieruje swoją ofertę głównie do słuchaczy Radia Maryja oraz do widzów Telewizji Trwam. Nie trzeba nikomu wspominać, kto jest odbiorcą wymienionego radia i telewizji. Operator wprowadził dla takich ludzi do swojej oferty aparat telefoniczny firmy Maxcom, który posiada wiele udogodnień dla starszych osób. O szczegółach i zdjęcia aparatu znajdują się w artykule pt: „Maxcom – telefon komórkowy od Rydzyka

myPhone
Okazuje się, że Maxcom nie jest jedynym producentem aparatów dla starszych. W ostatnim czasie zaczęła je również produkować Polska firma. MyPhone bo o aparatach tej firmy mowa, są typowymi aparatami przeznaczonymi do dzwonienia. Firma myPhone postawiła sobie za zadanie uczynienie technologii mobilnych bardziej dostępnymi dla starszych osób. Tak powstały modele aparatów myPhone 1040 senior (zdjęcie poniżej):
myPhone 1050 simply

oraz myPhone 1050 Simply (poniżej)

myPhone 1040 senior

Oba aparaty wyglądem przypominają telefony stacjonarne i tak ma być, ze względu na fakt, że starsi użytkownicy do takich właśnie się przyzwyczaili. Mają one duże wymiary i są wyposażone w przystawkę umożliwiającą ich ładowanie. Atutem wyżej wymienionych aparatów są duże przyciski umożliwiające obsługę aparatu osobom słabiej widzącym, oraz duży i kontrastowy wyświetlacz. Oba aparaty posiadają ciekawą funkcję, jaką jest przycisk SOS. Po jego wciśnięciu zostanie wezwana pomoc w sytuacji awaryjnej. Aparaty wtedy włączoną głośny sygnał alarmowy, następnie wyślą sms-a z prośbą o pomoc pod cztery zdefiniowane wcześniej numery telefonu. Po rozesłaniu wiadomości sms, aparat zainicjuje połączenia z numerami z listy alarmowej (w ustalonej kolejności) w trybie głośnomówiącym. Dla starszych osób to bardzo ważna funkcja, być może ratująca nawet życie. W aparatach rolę blokady przycisków pełni suwak, w ten sposób nie trzeba naciskać sekwencji kilku klawiszy kłopotliwej zwłaszcza w przypadku starszych osób. Z racji swej prostoty aparaty nie są wyposażone w takie funkcje jak mms, gry, itp. Telefon myPhone 1040 senior znajdzie się w sprzedaży na Polskim rynku w październiku 2009 roku, natomiast 1050 Simply znajduje się już w sprzedaży, jego cena wnosi 299 pln, na chwilę obecną wprowadził go do swojej oferty jeden operator w Polsce – operator wRodzinie.

EmporiaLife
Innym aparatem przeznaczonym dla ludzi w zaawansowanym wieku jest Austriacki
EmporiaLife nazywany „telefonem życia”. Ma być on odpowiedzią na potrzeby rynku. Austriacy zauważyli, że w Europie jest około 120 milionów ludzi, którzy mają powyżej 65 lat, 90 milionów z nich nie używa telefonów komórkowych (znaczy to, że nasycenie rynku w tym segmencie nie przekracza 12 proc). Jest to zdecydowanie spowodowane tym, że dotychczas aparaty były rozbudowane i skomplikowane w obsłudze. Telefon dla starszych zamiast aparatu foto czy MP3 powinien mieć uproszczone funkcje, duże klawisze, duży wyświetlacz, głośny dzwonek i silną sygnalizację wibracjami. W te funkcje został wyposażony aparat EmporiaLife. Dla osób starszych bardzo potrzebny jest również przycisk awaryjny (SOS). W EmporiiLife można pod takim przyciskiem zapisać pięć numerów. Kiedy dana osoba potrzebuje pomocy – naciska go i pięciu abonentów zostaje zawiadomionych, że potrzebna jest pomoc (zdjęcie poniżej):

EmporiaLife

TU-KA
Kolejną propozycją dla starszych jest TU-KA. Ten telefon komórkowy może być używany również w charakterze bezprzewodowego telefonu stacjonarnego. Nie posiada wyświetlacza, ale ma za to duże, wyraźne przyciski. Aby zadzwonić wystarczy wybrać numer i wcisnąć zielony klawisz. Nie ma w nim możliwości wysyłania wiadomości sms, słuchania MP3, ani robienia zdjęć, czy też innej według producenta niepotrzebnej starszym osobom funkcji (aparat zaprezentowany poniżej):

Tu-ka

Grandphone
Projektanci telefonów komórkowych coraz częściej myślą o osobach starszych w ostatnim czasie został zaprojektowany nowy aparat dla starszych ludzi Grandphone od nazwy grandmother, grandfather – z ang. babcia, dziadek. Projektantka jeszcze nie znalazła firmy, która będzie zainteresowana realizacja jej projektu, ale to pokazuje trend producentów i projektantów, którzy dążą do tego, aby umożliwić korzystanie osobom starszym z usług mobilnych. Nie da się również ukryć, że w ten sposób producenci dążą do pozyskania środków finansowych z nowego dużego segmentu rynku. Telefon Grandphone w zamyśle projektantki ma wyglądać następująco:
Grandphone

8 komentarzy

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*