Telekomunikacja Polska testuje internet o prędkości 80 Mb/s

Wszystkim w Polsce znany polski operator Telekomunikacja Polska testuje internet o prędkości 80 Mb/s w technologii VDSL2. W ramach testów z usługi do końca czerwca 2010 korzystali studenci Politechniki Warszawskiej w domu studenckim „Riviera” oraz „Mikrus”. To pierwszy test tego rozwiązania w globalnej Grupie France Telecom.

Usługi, które testuje Telekomunikacja Polska , są realizowane w najnowszej wersji technologii VDSL2. W porównaniu z dotychczas stosowanymi odmianami, które pozwalają zaoferować internet o prędkości 20 – 50 Mb/s, nowa wersja umożliwia osiągniecie jeszcze większej przepływności, nawet przekraczającej 100Mb/s (czyżby konkurencja dla UPC ?).
W testach TP uczestniczy ponad 100 studentów – prócz internetu o prędkości 80 Mb/s, część z nich korzysta także z telewizji IPTV (świadczonej po liniach telefonicznych). Według Telekomunikacji Polskiej to bardzo świadomi, wymagający i zaawansowani internauci – większość studiuje na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych. Ponadto nie od dziś wiadomo, że studenci bardzo intensywnie korzystają z internetu a to pozwala zweryfikować działanie technologii w trudnych warunkach, przy znacznym obciążeniu sieci. TP będzie też mogła ocenić możliwości komercyjnych wdrożeń w przyszłości.
Testy z udziałem studentów Politechniki Warszawskiej to kontynuacja dotychczasowej współpracy z TP tą uczelnią. Centrum Badawczo Rozwojowe Grupy TP (Orange Labs) od 2001 roku prowadzi projekty badawcze z Instytutem Telekomunikacji nad technikami dostępowymi xDSL (pierwotnie ADSL, obecnie VDSL2).

2 komentarze

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*