UPC – najszybszy komercyjny Internet w Polsce.
|Dnia 21 września 2009, UPC wystartowało z ofertą najszybszego Internetu dostępnego dla każdego klienta. Najszybsza prędkość, jaka jest dostępna u tego operatora wynosi aż 120 Mb/s i jest trzykrotnie szybsza niż usługa świadczona przez tego operatora do tej pory. Usługa jest świadczona w oparciu o technologię EuroDOCSIS 3.0, w sieci kablowej.
DOCSIS (ang. Data Over Cable Service Interface Specification) jest to standard transmisji danych w sieciach kablowych. DOCSIS opisuje standard głównie w Stanach Zjednoczonych. Natomiast EuroDOCSIS to system stosowany głównie w Europie, choć wiele sieci stosuje Amerykańską wersję DOCSIS również tu w Europie. UPC jest jedynym w Polsce operatorem, który wprowadza do oferty łącza wykorzystujące EuroDOCSIS 3.0. EuroDOCSIS 3.0 to innowacyjny standard transmisji danych w sieciach kablowych, dzięki zastosowaniu tej technologii możliwe stało się uzyskanie bardzo szybkich prędkości przesyłu danych po istniejących już sieciach kablowych. Transmisja danych w nowej technologii jest wielokrotnie szybsza, niż w sieciach ADSL (stosowanych przez Telekomunikację Polską). Technologia ta jest również mniej zależna od odległości sieci, w sieciach ADSL jest odwrotnie, wiele zależy od odległości do punktu dystrybuującego usługę do klienta. Cechy te zapewniają UPC przewagę technologiczną i konkurencyjną nad innymi operatorami.
UPC sprzedawać będzie usługi dostępu do Internetu w nowej technologii pod nazwą „FIBER POWER”. Nowa usługa będzie oferowana w prędkościach: 8 Mb/s, 25 Mb/s, 50 Mb/s i 120 Mb/s. Usługa nie będzie od razu dostępna w całej Polsce, na chwilę obecną będzie można z niej skorzystać tylko w czterech największych aglomeracjach:
– Warszawa
– Gdańsk
– Katowice
– Kraków.
Z czasem, dostępność usługi FIBER w szybszych prędkościach, będzie poszerzana o kolejne lokalizacje. Pierwszym miastem, w którym zasięg usługi obejmie całą sieć UPC będzie oczywiście Warszawa. Według planów, nastąpi to jeszcze przed końcem 2009 roku.
Cena usługi nie będzie wygórowana (patrząc przez pryzmat prędkości) i przedstawia się następująco:
W przypadku szybszego dostępu do Internetu, UPC stawia pewne wymagania przed użytkownikami takiej sieci (głównie techniczne). Po pierwsze, wymagana jest karta sieciowa Gigabit Ethernet, po drugie UPC nie zapewni wsparcia technicznego, jeśli komputer nie będzie spełniał następujących wymogów:
Według zapewnień UPC klienci, którzy skorzystają z FIBER POWER w wyższych opcjach będą mogli jednocześnie oglądać strumieniowe przekazy wideo w jakości HD, pobierać i wysyłać duże pliki, przeglądać strony www, które są bardzo bogate grafikę i inne multimedia, słuchać radia internetowego, czy prowadzić wideokonferencje w wysokiej rozdzielczości obrazu i dźwięku – bez kompromisów w dziedzinie jakości. Niezależnie od wybranego wariantu, UPC FIBER POWER ma zagwarantować szybką komunikację oraz sprawną obsługę kilku aplikacji internetowych jednocześnie (online multitasking).
Pozostaje sobie postawić pytanie, po co komu aż taka prędkość?. Zgodnie z regulaminem operatora UPC, który jest dostępny na stronie internetowej, usługi nie można udostępniać osobom trzecim poza lokal. Zatem wykupienie usługi i podział kosztów oraz prędkości z sąsiadem, nie wchodzi w grę. Ponadto, UPC zastrzega w regulaminie, że abonent przyjmuje do wiadomości, że korzysta z sieci wspólnie z innymi użytkownikami, co za tym idzie, dostawca usługi w przypadku nadmiernego obciążenia sieci, może nałożyć ograniczenie w przepływie danych dla Abonenta.
Pomimo to usługa jest bardzo atrakcyjna i nie da się ukryć najszybsza w Polsce. Jak widać UPC w przeciwieństwie do operatorów typu Netia lub Dialog stara się inwestować coś w sieć, a nie tylko korzystać z regulacji rynku. To bardzo dobrze, miejmy nadzieje, że ta sytuacja przyczyni się do rozwoju Internetu szerokopasmowego w Polsce.
UPC Polska jest częścią Liberty Global, Inc. To wiodący dostawca usługi Triple Play w skład, której wchodzą: telewizja kablowa, szerokopasmowy dostępu do Internetu i usługi telefoniczne dla klientów indywidualnych i biznesowych. Liberty Global dysponuje nowoczesnymi sieciami szerokopasmowymi w 15 krajach, głównie w Europie, ale nie tylko, także w Japonii, Chile i Australii.
Pozostaje tylko pogratulować UPC.Tylko czy to kto zaoferuje większą prędkość nie staje się już tylko jakimś rodzajem sportu. Przypomina to trochę sytuację w fotografii cyfrowej gdzie ilość pikseli dla przeciętnego użytkownika dawno przekroczyła jego potrzeby.
Jeżeli za tym nie pójdą usługi oferowane na protokole ip wykorzystujące te prędkości to jest to czysty marketing, bo do wygodnego korzystania z Internetu jest to o wiele za dużo.
Czy w świetle tej oferty jest sens przez TP budowania tradycyjnej sieci miedzianej, np. w dużych osiedlach ?.
Czy planowana umowa z UKE nie spowoduje to że aby zaspokoić obsesje regulacyjne Streżyńskiej TP zmarnuje bodajże 3 mld złotych na nietrafione inwestycje ?.
Też jestem zdania, że prędkość nie zostanie wykorzystana, przez normalnego użytkownika, ani przez gospodarstwo domowe. Natomiast, jeśli chodzi o umowę miedzy UKE a TP, to TP zadeklarowała prędkość 2 MB w miejscach w które będzie inwestować w związku z tą umową, co jest oczywiście niesatysfakcjonujące dla Streżyńskiej. Negocjacje trwają.
Czegoś nie rozumiem. Po co TP łącza 2 Mb/s , chyba że jest to dolna wartość jakiej nie można przekroczyć. Taka prędkość to anachronizm za dwa trzy lata prawdopodobnie sieci GSM osiągną podobne stabilne prędkości a i na liveboxa jest to też za mało.
Nie wiem czy nie lepiej sprawę postawić jasno inwestycje tak ale na określonych warunkach a jak nie to iść na „zwarcie”.
Jeżeli UKE wyda decyzje o podziale oznacza to praktycznie śmierć stacjonarnego internetu. Za kilka lat będziemy budować wszystko od nowa. Streżyńska na pewno zdaje z tego sobie też sprawę, chyba że jej celem jest zniszczenie TP bez względu na koszty.
Niestety 2 Mb/s jest to górna wartość, jaka proponuje TP. Technologia ADSL jest bardzo droga i zależna od infrastruktury, a ta w Polsce nie jest najlepsza mówiąc delikatnie. Wydaje mi się, że TP chce spełnić wymagania UKE (unikając podziału) jak najniższym kosztem, a może rzeczywiście z tymi łączami jest tak źle, że te dodatkowe 3 mld do kwoty którą systematycznie inwestycją, nie wystarczą aby zdziałać za dużo. Z innej beczki to w mojej opinii Streżyńska trochę poluzowała. Kiedyś nękała TP z byle powodu i naprawdę dążyła do zniszczenia tej firmy. Teraz zapewne się zorientowała, że jak TP nie zainwestuje to nikt tego nie zrobi. Powiedzmy sobie szczerze, te szumne prędkości 100 Mb/s i więcej od operatorów kablowych to wierzchołek góry lodowej (same centra aglomeracji). A co z reszta Polski ?. Grozi im wykluczenie cyfrowe. Streżyńska wie, że tylko TP ma pieniądze i możliwości, aby tam zainwestować a inni operatorzy po prostu tego nie zrobią.
Z punktu prowadzenia biznesu dla mnie to się kupy nie trzyma. Wydanie dużo kasy na usługi które już w momencie planowania są przestarzałe oraz inwestowanie w miejsca wykluczenia cyfrowego ( czyli tam gdzie nikt nawet nie myśli o robieniu biznesu ) niemalże na wejściu gwarantuje że pieniądze zostaną wyrzucone w błoto.
Niestety cały ten segment rynku jest chory , a główną przyczyną są regulacje Streżyńskiej. Tepsa nie inwestuje inni operatorzy też, padają lub ograniczają produkcję firmy które pracowały na rzecz tego rynku, rząd udaje że nic się nie dzieje (mamy blisko do wyborów prezydenckich więc nikt nie ruszy popularnego regulatora) mimo że inwestycje mogą dać tysiące miejsc pracy i rozruszać gospodarkę, typowe polskie piekiełko.