Dostępność Internetu w Polsce – technologia CDMA

Dostęp do szerokopasmowego Internetu w Polsce nie jest łatwy. Szybki Internet wiąże się z budową i doposażeniem kosztownych sieci. Największy dostawca Internetu w Polsce, jakim jest Telekomunikacja Polska świadczy usługę teoretycznie w całej Polsce, inni operatorzy jak Netia, Dialog, itp. świadczą usługę po liniach TP nie inwestując we własną (są przez wielu określani mianem pasożytów). Niemniej jednak koszt budowy linii i doposażenia central jest na tyle duży, że stanowi przeszkodę nawet dla tak dużej firmy jak TP, a i „pasożyci” nie zainwestują. W tej sytuacji usługa nie jest dostępna wszędzie. Tam gdzie jej nie ma można zdecydować się na Internet o dostępie radiowym. Większość operatorów świadczących usługi radiowego dostępu działa lokalnie, operatorzy telefonów komórkowych świadczą już, co prawda dostęp do Internetu z wykorzystaniem własnych sieci, ale zasięg usług też pozostawia wiele do życzenia (tylko większe aglomeracje typu Warszawa, Katowice, Łódź i tym podobne) A co z terenami wiejskimi?.

taouch pad

Rozwiązaniem problemów z dostępem do Internetu terenów wiejskich ma być usługa proponowana przez Grupę Kapitałową Telekomunikacji Polskiej, która wprowadza na rynek usługę „Orange Freedom Pro” opartą na technologii CDMA. Usługa ma być sprzedawana pod szyldem Orange, zapewne, dlatego, aby uciec spod regulacji tej usługi (wiadomo, że Telekomunikacja Polska jest firma najbardziej regulowana w całej europie), ponadto usługa CDMA (skrót. Code Division Multiple Access) to transmisja radiowa. Komercyjne uruchomienie usługi miało miejsce 1 grudnia 2008 roku. W miesiąc po starcie usługa pokrywała 50 % obszaru Polski, a według zapewnień Orange, do końca 2009 roku ma objąć 90 % obszaru Polski. Technologia pozwala na maksymalny transfer z prędkością 3,1 Mb/s (download) i 1,8 Mb/s (upload), ale operator obniżył tą prędkość do 1 MB/s (download). Niestety usługa ma również wady. Jak każda usługa świadczona w Polsce przez operatora sieci komórkowej posiada limit transferu a wynosi on 3 GB na miesiąc. Z informacji od użytkowników tej usługi wynika, że na chwilę obecną Orange nie spowalnia usługi po przekroczeniu limitu transferu. Niemniej jednak w regulaminie usługi jest zaznaczone, że może to nastąpić i raczej nastąpi zapewne w przypadku większej ilości użytkowników usługi i większego obciążenia sieci.

Cena, jaką trzeba zapłacić za CDMA nie jest wygórowana, 49 zł miesięcznie, aktywacja 19 zł. Zniechęcać może tylko jednorazowa opłata za modem CDMA, która wynosi
699 zł w przypadku rocznej umowy,
249 – umowa na 2 lata,
99 w umowie na 3 lata.
Okazuje się, ze nie jest to przesadzona opłata za takie urządzenie, ponieważ podobny modem u naszych sąsiadów (w Czechach) w sieci Telefonia O2 kosztuje około 750 zł.

6 komentarzy

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*