Neostrada najtańsza – nowa promocja TP

1 października Telekomunikacja Polska wprowadziła do swojej oferty 2 nowe promocje. Promocja „Lekki Internet” oraz „Wymarzony Internet” obie oferty są naprawdę bardzo atrakcyjne i informacje prasowe operatora o tym, że teraz są najtańszym (większym) dostawca wcale nie są przesadzone. Jak to się stało, że po takim czasie Telekomunikacja Polska zdecydowała się rywalizować cenowo z innymi operatorami ?.

Wszystko dzięki podpisanemu rok temu porozumieniu TP – UKE . Porozumienie to nakłada na TP pewne obowiązki ( inwestycje w infrastrukturę na poziomie ponad 3 miliardów), ale daje tez jej większe szanse konkurencji ( lepszy dla TP) model rozliczeń z alternatywnymi operatorami. Do tej pory Telekomunikacja Polska zobligowana była świadczyć usługę BSA (wynajęcie łączy innemu operatorowi) na bardzo dziwnych zasadach. Było to rozliczenie: cena detaliczna minus 51%. Znaczy to tyle, że jeśli TP świadczyła usługę klientowi za 100 zł musiała tą samą usługę odsprzedać na przykład Netii za 49, ta naliczała sobie niewielka marże i sprzedawała usługę taniej niż sama TP. Każda obniżka po stronie TP skutkowała obniżką dla innych operatorów, przez co TP nie mogła zaoferować lepszej oferty. Ta sytuacja doprowadziła do utraty dużej części rynku przez TP na rzecz innych operatorów (klienci nie są lojalni przyciąga ich zysk). TP starała się uatrakcyjnić ofertę przez oferowanie różnych gadżetów takich jak GPS, aparat cyfrowy, MP4 i wiele innych.

Dopiero teraz TP dzięki nowym rozliczeniom ( model kosztowy – czyli że TP świadczy usługę innym operatorom na podstawie kosztów jakie ponosi bez naliczania marż) pozwoliła temu operatorowi na konkurencje cenową a dodatkowe gratisy są teraz przeznaczone dla klientów przedłużających umowę. Zmiana modelu kosztowego z pewnością wyjdzie na zdrowie całemu rynkowi telekomunikacyjnemu w Polsce. Przez ostatnie 4 lata inni operatorzy tylko wykorzystywali regulację, a zarobione środki inwestowali w reklamę. Przez ostatnie 4 lata Netia nie wybudowała ani metra nowej infrastruktury. Nawet UKE zauważył że w Polsce ma miejsce sytuacja że 11 operatorów świadczy usługi na liniach jednej firmy całkowicie pomijając inwestycje. W ten sposób Polska nie rozwinie się technologicznie jeśli chodzi o Internet inni operatorzy tez muszą budować.

Wracając jednak do tematu czy nowa oferta jest rzeczywiście tam atrakcyjna w stosunku do konkurencji ?, porównajmy. Przy porównaniu pominięto okres 2 pierwszych miesięcy w TP za 0 zł skupiono się na docelowej cenie za usługę.

W wielu przypadkach usługa Tp jest jednak najtańsza. Porównanie na dzień 1.10.2010.

untitled

9 komentarzy

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*