Ceny połączeń ze stacjonarnego na komórki

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) poinformował, że zatwierdził nowy cennik Telekomunikacji Polskiej, w którym to ceny połączeń na telefony komórkowe mają ulec obniżeniu (zgodnie z obniżeniem stawek MTR na sieci komórkowe). To nie pierwszy raz, że konkurencja TP traktuje stronę www UKE, jako kopalnie wiedzy na temat strategii i planów Telekomunikacji Polskiej. Trafiają tam nawet decyzje oznaczone klauzulą „poufne” albo „tajemnica TP”. Niemniej jednak to dobry sygnał dla abonentów Telekomunikacji Polskiej, po ostatniej obniżce w marcu 2009 płaca oni za połączenia do telefonów komórkowych (na Oragne, Era i Plus) 0,40 gr/min, teraz będą płacić jeszcze mniej.

Telekomunikacja Polska ma w swojej ofercie najtańsze połączenia do sieci komórkowych. Jest to spowodowane tym, że firma obniżyła ich cenę przy poprzedniej obniżce stawek MTR i zrobi to również teraz. Dla porównania ceny u innych operatorów wyglądają następująco:

Z wykresu wynika jasno, konkurenci TP mają droższe połączenia do sieci komórkowych płacąc takie same stawki MTR co Telekomunikacja Polska. Przedkłada się to na większy zysk dla tych operatorów, ale i na większe koszty po stronie klientów. Nie da się ukryć, że teraz połączenia w Polsce są generowane głównie na telefony komórkowe. Jest to spowodowane dużym nasyceniem rynku telefonami komórkowymi. Telefonia stacjonarna niestety nie należy do przyszłościowych. Według Telekomunikacji Polskiej od roku liczba łączy telefonii stacjonarnej spadła o 5,9% i wynosi aktualnie około 7,5 mln.

Zaskakujące jest natomiast stanowisko UKE przy zatwierdzaniu cenników TP. Urząd upomniał Telekomunikację Polską, że stawki zostały obniżone w lipcu i TP za długo zwlekała ze zmianą cennika. UKE zapowiedziało, że następnym razem w tym przypadku będzie egzekwowało karę. Szkoda, że inni operatorzy ani myślą zmieniać na razie aktualnych cenników, a urząd nie reaguje.

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*