Klienci Telekomunikacji Polskiej dopłacają do konkurencji.

Telekomunikacja Polska przedłożyła do prezesa UKE sprawozdanie z prowadzenia rachunkowości regulacyjnej za 2008 rok, oraz kalkulację ewentualnych kosztów świadczenia usług regulacyjnych za 2010 rok. Ze sprawozdania wynika, że przy obecnych stawkach narzuconych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, do usług operatorów alternatywnych dopłacają klienci Telekomunikacji Polskiej.

Przypomnijmy, usługi regulowane to takie, do świadczenia których został wytypowany operator wiodący. Obowiązki regulacyjne są nakładane na operatorów na rynkach, gdzie nie istnieje skuteczna konkurencja. Z obowiązkami regulacyjnymi mogą się wiązać takie działania, jak umożliwienie dostępu do infrastruktury po zaniżonych cenach dzierżawy, sprzedaż abonamentu po cechach hurtowych narzuconych przez UKE, itp.

Telekomunikacja Polska nie zgadza się właśnie z wysokością stawek narzuconych przez UKE. Według operatora wiodącego są ona za niskie i nie pokrywają kosztów świadczenia usługi. Audytor badający sprawozdanie TP, stwierdził, że powinna koszty świadczenia usług innym operatorom, przenieść na swoich klientów, co jest niedorzeczne. Dlaczego klient TP ma płacić więcej utrzymując konkurencyjną firmę?. Sytuacja, w której TP przeniosłaby koszty świadczenia usługi dla innych operatorów na swoich klientów, doprowadziłaby do sytuacji, że TP nie miałaby szans ( zresztą i tak nie ma przy obecnej regulacji) na konkurowanie cenami z konkurencją i z definicji byłaby najdroższa.

Taka sytuacja na rynku już istnieje i doprowadziła do sytuacji, że TP po prostu nie ma szans w starciu cenowym. Nawet, jeśli TP obniżyłaby cenę Internetu do 1 zł za 1024 kbps, to konkurencja zakupi ją za 0,48 zł i zaoferuje na rynku w cenie detalicznej 0,95 zł (z naliczeniem własnej marży). Nawet, jeśli TP przysłowiowo stanie na głowie, to nie ma jak konkurować cenowo, po prostu nie opłaca się obniżać cen, bo i tak nie będzie taniej niż u konkurencji. Stąd w Telekomunikacji Polskiej promocje, które nie wpływają na cenę usługi, są nimi drukarka czy nawigacja GPS gratis do umowy.

3 komentarze

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*