Telefon stacjonarny oraz inne usługi w TP i UPC.

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że rynek telefonii stacjonarnej traci na rzecz telefonii komórkowej. Telekomunikacja Polska cyklicznie traci swoich klientów, którzy odchodzą do konkurencji. Ale okazuje się, że nie wszędzie tak jest. UPC Polska, jako jedna z niewielu firm może się pochwalić nie tylko utrzymaniem bazy klientów korzystających z telefonów stacjonarnych, firma notuje nieznaczny przyrost bazy klientów na tym rynku. Na przykład w kwartale od 31 marca 2009 do 30 czerwca 2009 baza abonentów Telefonu UPC zwiększyła się ze 155 600 do 160 800.

Firma UPC w dniu wprowadzenia oferty UPC FIBER POWER (21.09.2009), przedstawiła również ofertę nowych abonamentów w telefonii stacjonarnej. „Tani Telefon od UPC”, bo tak ma nazywać się nowa oferta tego operatora. Oferta jest kierowana do klientów indywidualnych. W nowej ofercie klienci UPC będą mogli telefonować z domowego na komórki, już nawet za cenę 0,39 groszy (brutto) za minutę. W Telekomunikacji Polskiej aktualnie jest to 0,40 groszy (brutto), czyli różnica jest o 1 grosz. Niemniej jednak nie zmienia to faktu, że na chwilę obecną w UPC jest taniej, przynajmniej do końca października, ponieważ Telekomunikacja Polska od 1.11.2009 zapowiedziała obniżkę cen połączeń na telefony komórkowe do 0.32 groszy (oczywiście wymienione stawki dotyczą sieci Orange, Era i Plus). Cennik połączeń usługi: „Tani Telefon od UPC” i planu doMowego 60 Telekomunikacji Polskiej przedstawiamy poniżej:

cennik_0

Należy powiedzieć tutaj o jeszcze jednej opłacie, występującej zarówno w cennikach UPC, jak również w cennikach Telekomunikacji Polskiej, jest to oplata za inicjację połączenia. W UPC za każde nawiązanie połączenia klient zapłaci 0,10 groszy, a w TP 0,12 groszy (opłata jednorazowa przy połączeniu).

Natomiast ceny połączeń międzynarodowych zdecydowanie są tańsze w ofercie TP. W planie doMowy 60 (koszt abonamentu 50 zł, o 10 zł więcej niż Rozmowy 60 w UPC), cena połączenia na Unię Europejska (na telefon stacjonarny) wynosi 0,55 groszy (brutto), w UPC koszt takiego połączenia to 1,09 zł (brutto) chyba, że zdecydujemy się na abonament Rozmowy non-stop Europa i Świat za 95 zł, wtedy otrzymamy połączenia w ramach abonamentu do niektórych krajów UE i na świecie.

miedzynarodowe

Za Telekomunikacją Polską przemawiają takie argumenty jak bezpłatny wykaz połączeń. W UPC wykaz połączeń kosztuje 5 zł (nawet jak podejrzymy go na stronie www, a nie zamówimy wydruku – zapłacimy 2 zł). W przypadku chęci zmiany numeru w TP zapłacimy 18,50 zł (brutto) a w UPC 39 zł (brutto), przepisanie usługi na innego klienta w TP wynosi 10 zł, w UPC 39, TP wysyła wszystkie duplikaty faktur bezpłatnie, UPC za 5 zł (od duplikatu), zawszenie linii w TP natomiast kosztuje 21,35 zł, a w UPC 29 zł. Telekomunikacja Polska chroni swoich klientów blokadami na wysokopłatne i inne połączenia bez dodatkowej opłaty, w UPC zapłacimy za tą usługę 5 zł. Jak widać abonament i połączenia to nie wszystko, przy obliczaniu rzeczywistego kosztu utrzymania usługi trzeba wsiąść pod uwagę również usługi dodatkowe i zastanowić się, czy nieraz kosmetyczne różnice w ofercie (1 grosz na połączeniu) przyniosą nam zysk, tym bardziej jeśli będzie nam potrzebna któraś z wymienionych usług dodatkowych powyżej. Oczywiste jest, że operacji przeniesienia praw własności nie będziemy wykonywać często, ale blokada połączeń to już 5 zł więcej, co miesiąc, a wykaz połączeń kolejne 5zł.

Natomiast za UPC przemawia oferta niesamowicie szybkiego dostępu do Internetu. TP szumnie zapowiada wdrożenie nowych prędkości usługi Neostrada od 1.10.2009, ale będą to prędkości rzędu 10 Mb/s i 20 Mb/s, co przy ofercie UPC świadczonej już teraz z prędkością 120 MB/s jest wynikiem mizernym. Ponadto oferta telewizji w UPC jest bogatsza, a nowa promocja “Kup 3 płać za dwa”, pozwalająca kupić cały pakiet usługi Triple Play za cenę 2 usług sprawia, że oferta UPC jest bardzo atrakcyjna.

6 komentarzy

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*