Alternatywa dla CDMA – WiMAX od Netii.

Od września 2006 roku w swojej ofercie firma Netia świadczy Internet w technologii WiMAX. Zacznijmy jednak od samej firmy.

Netia, jest alternatywnym operatorem telefonii stacjonarnej i Internetu szerokopasmowego w Polsce (czyli konkurencją dla Telekomunikacji Polskiej). Początkowo firma ta miała ambicje i inwestowała w Polsce, do 30 czerwca 2006 roku miała 5 tysięcy kilometrów linii. Od tamtego czasu Netia nie inwestuje w rozbudowę własnej infrastruktury, korzystając z linii Telekomunikacji Polskiej, więc nie ma co dzwonić z zamówieniem usług do tego operatora, jeśli nie posiada się linii w TP, bo prawdopodobieństwo zamówienia usługi jest nikłe. Natomiast technologia WiMAX, w której to Netia świadczy usługę szerokopasmowego dostępu do Internetu to technologia, która teoretycznie pozwala na transmisję nawet z prędkością 70 mb/s i zasięg usługi od nadajnika do 50 km (Netia zwalnia tą prędkość do 2mb/s a zasięg od nadajników wynosi około 12 km).

technologia internetowa

Na początek Netia komercyjnie miała świadczyć usługę w 20 miastach w Polsce, następnie spółka miała w planach pokrycie 60 % obszaru Polski (do 2008 roku 184 miasta). Dla przypomnienia firma Orange na starcie miała 50 % pokrycia obszaru Polski ze swoją usługą Orange Freedom Pro w technologii CDMA. W połowie 2009 roku zasięg WiMAX świadczony przez Netię w Polsce jest dostępny w bardzo małej liczbie miast. Głownie w większych aglomeracjach (nie ma szacunków, jaki procent jest pokrycia kraju tą usługą, ale z mapy zasięgu na stronie Netii wynika, że nie przekracza on 15 % – 20 %). Zadziwiające również jest to, że na stronie Netii w komunikatach prasowych informujących klientów o działaniach korporacji ostatni zapis o tym, że Netia świadczy WiMAX jest z dnia: 28.09.2006 ( później już ani słowa – koniec komunikatów prasowych i informacji na temat usługi w tej technologii).

Usługę WiMAX w Polsce wdrążają również inne firmy jak Clearwire, NASK i PTC (bardziej znana jako Era).We wrześniu 2009 roku Urząd Komunikacji Elektronicznej, wszczął postępowanie kontrolne, które ma stwierdzić realizację zobowiązań dotyczących budowy sieci WiMAX. Każda instytucja, która brała udział w przetargu miała przedstawić projekt zagospodarowania zdobytej częstotliwości i zobowiązać się do jego wykonania. Ma to na celu zabezpieczenie przed blokowaniem i nie wykorzystaniem częstotliwości przez podmiot, który taki przetarg wygrał. Według wstępnych ustaleń UKE podmioty, które wygrały przetarg na WiMAX ociągają się z realizacją swoich zobowiązań i grozi im utrata prawa do wykorzystywania częstotliwości WiMAX. Z pośród operatorów w stosunku, do których podjęte zostały działania kontrolne najwięcej inwestycji przeprowadziła Netia, natomiast najmniej Polska Telefonia Cyfrowa (Era). Niemniej jednak podobno we wstępnej opinii UKE żadna z w/w firm nie realizuje w czasie zobowiązań.

4 komentarze

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*